Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś

Czy domofony przewodowe są dobrym rozwiązaniem?

Elektronika Data publikacji - 23 stycznia 2021 Autor - Redakcja globaltrance.pl
domofony przewodowe

We wszystkich blokach, a nawet nowoczesnych domach jednorodzinnych są stosowane małe urządzenia wyposażone w przyciski. Mowa oczywiście o domofonach (przewodowych i bezprzewodowych) albo ulepszonych technicznie wideofonach. Dzięki nim niepowołane i niechciane osoby nie dostaną się do mieszkania czy na klatkę schodową. Stanowią więc bramę bezpieczeństwa. Pytanie jednak brzmi, czy typowe domofony przewodowe opłaca się jeszcze montować?

Jak jest zbudowany domofon przewodowy?

Ogólnie mówiąc, domofon klasyczny, czyli analogowy, jest wyposażony w kasetę bramową, instalowaną na zewnątrz budynku albo przy drzwi wejściowych. W jego skład wchodzi głośnik, mikrofon oraz specjalny przycisk służący do otwierania.

To standardowe urządzenie, które pozwala na przeprowadzenie rozmowy z człowiekiem znajdującym się na klatce schodowej lub obok furtki. Jego bardzo ważną częścią jest tzw. unifon, czyli słuchawka zakładana wewnątrz budynku. Znaczenie mają również wspomniane zewnętrzne kasety.

Domofony przewodowe – jak sama nazwa sugeruje – funkcjonują przy pomocy kabla. A konkretniej dzięki komunikacji na linii unifon-kasety, opartej na przewodzie dwużyłowym. Oczywiście do pełnego działania potrzebne są jeszcze takie akcesoria, jak: zasilacze, elektrozaczepy, moduły przekaźnikowe oraz obudowy.

Czy warto montować klasyczne domofony?

Ze względu na to, że sama jakość połączenia nie jest zbyt dobra, takie urządzenia nadają się głównie do domów jednorodzinnych. Nie sprawdzą się niestety w większych obiektach mieszkalnych (kamienicach, blokach itp.).

Ich zaletą jest cena. Są bowiem najtańszym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Ale czy to oznacza, że warto je montować? Chyba lepiej postawić na bardziej zaawansowane domofony bezprzewodowe, którym nie grożą złe warunki pogodowe (nie ma więc mowy o żadnych zakłóceniach w trakcie rozmowy).

Nowoczesne domofony bezprzewodowe kontra wideofony

Takie urządzenie gwarantują większy poziom bezpieczeństwa. Są również łatwiejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Dużym plusem jest nawiązywanie rozmów na odległość wynoszącą aż do kilkudziesięciu metrów. Dlatego można otworzyć bramę czy furtkę z każdego miejsca w domu. I do tego przy pomocy tylko jednego przycisku!

Jeszcze droższe są wideofony. Nic dziwnego. Są bowiem najbardziej rozbudowane. Mają kamerę oraz dobrej jakości wyświetlacz (ekran). Dzięki nim właściciel mieszkania podejrzy obraz na żywo, bez problemu rozpoznając, kto stoi przy drzwiach wejściowych albo przed płotem ogradzającym cały teren posesji. Co więcej, umożliwiają ustawienie godziny, robienie zdjęć i nagrywanie dźwięku!

Przy wyborze domofonów wiele zależy od zasobności portfela i wielkości domu. Podsumowując, najlepszym, wyborem będą jednak nie te najtańsze domofony przewodowe. Optymalnym rozwiązaniem okażą się urządzenia bezprzewodowe.

jak zabezpieczyć antene

Redakcja globaltrance.pl

Nasz specjalistyczny zespół doradzi Ci w zakresie elektroniki, finansów, lifestylu, marketingu oraz pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Problemy z głośnikiem - w jaki sposób się objawiają? Problemy związane z głośnikiem w urządzeniach iPhone są dosyć powszechne. Niestety, bardzo utrudniają codzienne korzystanie ze telefonu. W niektórych przypadkach niemożliwe może okazać się chociażby prowadzenie rozmów. Jest to zaś jedna z najistotniejszych funkcji telefonów. Niekiedy ciężko jest jednak ocenić, co jest źródłem problemu, z którym się zmagamy. Najwięcej użytkowników obawia się rzecz jasna uszkodzeń mechanicznych. Niemniej jednak, często okazuje się, że głośnik nie działa tak jak powinien, bo jest po prostu zanieczyszczony. Nie ma się temu co dziwić, bo wszelkiego rodzaju zabrudzenia, takie jak chociażby kurz dostają się tam w bardzo łatwy sposób. Może sprzyjać temu chociażby noszenie telefonu w zaśmieconej torebce czy plecaku. Jak wyczyścić głośnik i czy warto robić to samodzielnie? Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób przeprowadzić czyszczenie głośnika iPhone, aby można było mówić o sukcesie. Okazuje się, że czynność ta może zostać przeprowadzona na co najmniej kilka różnych sposobów. Przede wszystkim, do wyczyszczenia głośnika możemy wykorzystać klasyczny patyczek kosmetyczny. Wystarczy zwilżyć go w niewielkiej ilości wody i alkoholu, a następnie dokładnie odsączyć go z nadmiaru wilgoci. Trzecim krokiem jest delikatne przetarcie powierzchni głośnika. Nie należy jednak robić tego zbyt energicznie, aby nie doprowadzić do żadnych uszkodzeń. Zamiast patyczków można użyć sprężonego powietrza, które można zakupić zarówno stacjonarnie, jak i online. Niektórzy do czyszczenia głośników wykorzystują także taśmę klejącą. Każdy użytkownik urządzeń marki Apple powinien mieć jednak świadomość tego, że samodzielne czyszczenie głośnika zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem jego uszkodzenia. Może także nie przynieść oczekiwanego efektu. Jeżeli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy potrafimy samodzielnie wyczyścić głośnik w swoim urządzeniu, sięgnijmy po pomoc. Najlepiej wybrać się do autoryzowanego serwisu Apple, gdzie otrzymamy fachową pomoc. Przy okazji dowiemy się, czy nasze urządzenie nie boryka się z jakimiś innymi usterkami, które należałoby naprawić.