Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Ile RAMu do laptopa wybrać?

Biznes Data publikacji - 2 lutego 2021 Autor - Redakcja globaltrance.pl
ile ramu do laptopa

Na rynku polskim co sezon pojawiają się nowe modele laptopów. Wiele z nich obiecuje wiele lat szybkiej pracy. Jednakże sprawność danego modelu laptopa wynika z wielu parametrów technicznych i warto się z nimi zapoznać zanim podejmie się ostateczną decyzję o tym, który komputer kupić. Wśród tych najważniejszych kwestii na pewno jest pamięć RAM.

Czym jest pamięć RAM?

Pamięć RAM zawsze powinna być pierwszym kryterium podczas wybierania laptopa. To właśnie ona ma największy wpływ na to, z jaką szybkością działa komputer. Można ją zdefiniować jako pewien bufor dla informacji, jakie przetwarzane są przez procesor oraz grafikę. Im zatem więcej pamięci RAM w danym komputerze, tym sprawniej przetwarza on wszystkie informacje i tym samym szybciej funkcjonuje.
Oczywiście duży wpływ na pracę będą miały także inne parametry, takie jak sama pojemność dysku. Jednakże to właśnie od tego ile RAMu do laptopa się wybierze zależy to jak szybko będzie on działać. Warto jest też sprawdzić, czy dany model laptopa umożliwia późniejsze dodanie pamięci RAM. Jest to możliwe jeżeli jest w nim odpowiedni slot, przeznaczony właśnie do tego, aby zamontować więcej pamięci dalej.
To dobry sposób na to, aby usprawnić nawet starsze modele komputerów, zapewniając im parę lat dalszej pracy.

Ile RAMu do laptopa najlepiej wybrać?

W dawnych modelach laptopów, posiadanie pamięci RAM wynoszącej około 4GB było dużym luksusem. Nawet dzisiaj wystarczyłoby to do tego, aby cieszyć się przeglądaniem Internetu czy też okazjonalnym tworzeniem dokumentów. Obecnie jednak większość modeli laptopów wyposażona jest w co najmniej 8GB. Jest to z całą pewnością optymalna ilość, pozwalająca na to, aby swobodnie korzystać z komputera na co dzień i to do wykonywania nawet bardziej wymagających zadań bez odczuwania jakichkolwiek przerw lub innych problemów. Jeżeli jednak ktoś pragnie używać laptopa do bardziej zaawansowanych procesów, takich jak na przykład projektowanie 3D, to wymagania względem komputera muszą być surowsze. Wtedy to odpowiedź na pytanie o to ile RAMu do laptopa potrzeba jest jedna – jak najwięcej. Z myślą właśnie o takich użytkownikach, większość producentów laptopów oferuje modele wyposażone w 16GB pamięci RAM, a niektóre nawet i 32GB. Przy takich laptopach nie ma zadania, które będzie zbyt obciążające dla systemu. Można zatem w pełni cieszyć się swobodną i szybką pracą. Jednakże wiąże się to z wysoką ceną za komputer, dlatego też ostatecznie każdy powinien wybrać laptopa względem tego, do czego będzie on używany na co dzień.

jak zabezpieczyć antene

Redakcja globaltrance.pl

Nasz specjalistyczny zespół doradzi Ci w zakresie elektroniki, finansów, lifestylu, marketingu oraz pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Artykuły BHP