globaltrance.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

programowanie na telefonie
Elektronika Lifestyle

Programowanie na telefonie – czy jest możliwe?

Programowanie jest niezwykle przydatną dziedziną wiedzy, a jego znajomość może się przydać w rozmaitych warunkach, w tym chociażby w podróży. Bardzo często codzienne problemy, których rozwiązanie zajęłoby wiele godzin, da się rozwiązać programem napisanym w kilka chwil, jeżeli zna się dość dobrze dany język programowania i odpowiednie algorytmy. Coraz więcej osób chce więc wiedzieć, czy programowanie na telefonie jest możliwe, gdyż byłaby to dla nich wygodna forma rozwiązywania problemów i nauki w podróży.

Co jest potrzebne do programowania na telefonie?

Programowanie na telefonie wymaga przede wszystkim obecności na nim środowiska programistycznego (IDE) lub edytora kodu. Na telefony istnieje wiele aplikacji tego rodzaju – zarówno płatnych, jak i darmowych. Czasami dedykowane są one osobom programującym w jednym języku, a czasami dają możliwość tworzenia programów w co najmniej kilku językach.

Jeżeli używa się Androida, można na nim też instalować pakiety z Linuksa, których nie znajdzie się w sklepie z aplikacjami. Robi się to przez instalację terminala, który posiada dostęp do repozytoriów linuksowych dystrybucji i w ten sposób można pobrać na telefon kompilatory i środowiska programistyczne, a także rozmaite edytory.

Do programowania na telefonie przyda się też z pewnością specjalna aplikacja klawiatury. Dostępne są rozmaite klawiatury ekranowe dla programistów, które ułatwiają wprowadzanie częstych symboli pojawiających się w kodzie, a do których dostęp na standardowej klawiaturze jest trudny.

Czy programowanie na telefonie wymaga mocnego urządzenia?

Programowanie zazwyczaj kojarzy się z koniecznością posiadania mocnej maszyny – w tym przypadku telefonu. Nie zawsze jednak trzeba mieć mocne urządzenie, gdyż zależy to od tego, jakie programy chce się tworzyć na telefonie, jakich się użyje do tego bibliotek, jaka będzie złożoność programu itp. Dodatkowo nawet telefony z niższej średniej półki oferują dziś specyfikację zbliżoną do przeciętnego laptopa, a modele z wyższej średniej półki i flagowce są dziś często demonami wydajności.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że programowanie na telefonie nigdy nie będzie tak wygodne, jak to wykonywane na komputerze, gdyż do komfortowego kodowania wymagany jest duży ekran i fizyczna klawiatura. Mimo wszystko warto posiadać narzędzia do programowania na telefonie, gdyż dzięki nim można szlifować swoje umiejętności w każdych warunkach, a wybierając dobry edytor z inteligentnym autouzupełnianiem kodu, komfort pisania programów bardzo wzrośnie.