Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak zostać programistą i kto może się przebranżowić?

Lifestyle Data publikacji - 12 lutego 2021 Autor - Redakcja globaltrance.pl
jak zostać programistą

Programowanie od początków swojego istnienia obrosło rozmaitymi mitami. Często uważa się, że mogą zajmować się nim osoby tylko z wykształceniem technicznym i ścisłym, w tym przede wszystkim absolwenci studiów informatycznych. Czy jest to jednak prawda, a jeżeli nie, to jak zostać programistą?

Przebranżowienie i praca w IT – kto może tego dokonać?

Wbrew temu, co sądzi wiele osób, pracować w branży IT może każdy i wcale nie jest tu potrzebne wykształcenie kierunkowe, a nawet wykształcenie wyższe. Doskonałymi programistami, pracującymi nad poważnymi projektami, jest wiele osób po studiach humanistycznych, a także tych, które posiadają wykształcenie średnie.

W branży IT bowiem mało kto zwraca uwagę na dyplom, a często zdarzają się sytuacje, że osoby bez wykształcenia kierunkowego mają o wiele wyższą wiedzę i umiejętności, niż absolwenci informatyki. To, jak zostać programistą, sprowadza się więc przede wszystkim do chęci intensywnej nauki i bez względu na to, co się robiło wcześniej i jakie wykształcenie się posiada, jeżeli podejdzie się do zagadnienia poważnie, można zostać doskonałym programistą zarabiającym spore pieniądze.

Jakie cechy powinien mieć przyszły programista?

Chociaż programistą teoretycznie może zostać każdy, tak naprawdę wiele osób nie odniesie sukcesu w tym zawodzie, gdyż nie posiadają one odpowiednich cech charakteru, bo to one decydują tu o sukcesie.

Osoba chcąca uczyć się programowania musi bowiem być bardzo wytrwała, gdyż przyswojenie tej umiejętności wymaga wiele wysiłku, a początki są najtrudniejsze. Wiele osób przy pierwszych niepowodzeniach rezygnuje z nauki.

Przyszły programista musi być także samodzielny, potrafiąc pracować z różnego rodzaju dokumentacją języków programowania, bibliotek i innych narzędzi. Do tego musi potrafić przyswajać wiedzę, która często nie jest podana w sposób łatwy w jednym miejscu, więc konieczna jest umiejętność korzystania z wielu źródeł wiedzy równolegle i łączenia elementów układanki w spójną całość.

Dodatkowo liczy się też umiejętność analitycznego myślenia, którą nie każdy posiada rozwiniętą, jednak da się jej nauczyć.

Polecamy: https://dmcp.com.pl/programowanie-bez-studiow-czy-to-mozliwe/

Jak zostać programistą, kiedy już przyswoi się język programowania?

Czym innym jest przyswojenie języka programowania podczas kursu czy samodzielnej nauki, a czym innym jest praca w IT. Wiele osób, które całkiem dobrze poruszają się w tematyce programowania, zastanawia się, jak zostać programistą po zdobyciu wiedzy i umiejętności?

Drogi do tego są różne. Można między innymi odbyć staże i praktyki, ale wiele osób po prostu zaczyna programować, przyjmując prostsze i gorzej płatne zlecenia, budując swoje portfolio i szukając z czasem coraz lepiej płatnych zleceń i dobrych pracodawców.

Portfolio i uznanie w branży można też zyskać poprzez ochotniczy wkład w rozwój oprogramowania Open Source, a wielu programistów bez kierunkowego wykształcenia zaczynała swoją przygodę z branżą właśnie w taki sposób.

Przebranżowienia warto w tym przypadku dokonać, gdyż branża IT to pewna praca i spore pieniądze, dzięki którym możne będzie w końcu zacząć realizować marzenia.

jak zabezpieczyć antene

Redakcja globaltrance.pl

Nasz specjalistyczny zespół doradzi Ci w zakresie elektroniki, finansów, lifestylu, marketingu oraz pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak zabezpieczyć antene