Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czym jest wykup samochodu z leasingu?

Lifestyle Data publikacji - 18 sierpnia 2022 Autor - Redakcja globaltrance.pl
wykup samochodu z leasingu


W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się wykup samochodu z leasingu. Zakończenie umowy leasingu oznacza, że osoba korzystająca z przedmiotu leasingowanego może go wykupić za kwotę, która jest wskazana w umowie. Ta kwota to tak zwana wartość rezydualna. Warto mieć na uwadze, że jest to wartość zdecydowanie niższa od aktualnej ceny rynkowej danego przedmiotu.

Na czym polega wykup auta z leasingu?

Przedmiotem leasingu może być nie tylko samochód osobowy, ale również pojazd ciężarowy oraz motocykl. Często ta kwota jest symboliczna i stanowi na przykład 1% wartości pojazdu. Informację od leasingodawcy o możliwości wykupienia spłaconego pojazdu otrzymujemy najczęściej po zapłacie ostatniej raty leasingu. Taka informacja wysyłana jest pocztą tradycyjną lub drogą mailową. Właścicielem rzeczonego przedmiotu stajemy się dopiero po zapłaceniu kwoty rezydualnej. Procedura jest naprawdę bardzo prosta i nawet mało doświadczone oraz początkujące osoby powinny sobie z łatwością poradzić. Leasingodawcy muszą zadbać o to, żeby cały proces przebiegał szybko i bez żadnych trudności. Dostępne są różne formy finansowania samochodów osobowych dla przedsiębiorców. Najpopularniejszy jest jednak leasing operacyjny, czyli powszechne rozwiązanie stosowane od wielu lat.

Zalety wykupu samochodu

Potocznym określeniem sposobu wykupienia przedmiotu po zakończeniu umowy leasingu jest wykup prywatny. W takiej sytuacji auto trafia bezpośrednio do prywatnego majątku przedsiębiorcy. Należy pamiętać, że przedsiębiorca osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek. Leasingobiorca ma dwie drogi do wyboru. Pierwsza opcja to prywatny wykup, a druga to wykup na firmę. Po wprowadzeniu nowych przepisów wykup prywatny stał się całkowicie nieopłacalny. Obecnie trzeba czekać aż sześć lat od wycofania samochodu z firmy, żeby uniknąć podatku od dochodu ze sprzedaży pojazdu poleasingowego. Na wykupienie samochodu przed zakończeniem umowy może się zgodzić firma leasingowa. Wpłacenie wysokiej opłaty manipulacyjnej jest z reguły niezbędne w takiej sytuacji. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że opłatę manipulacyjną przedsiębiorca może wliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Warunek jest jednak taki, że wykup samochodu przed wygaśnięciem umowy trzeba uzasadnić koniecznością zachowania źródła przychodu, jego osiągnięcia lub zabezpieczenia.

Kwestie podatkowe

Przedsiębiorca nie doliczy podatku VAT do faktury, jeśli w przyszłości będzie chciał sprzedać pojazd, który wcześniej wykupił na cele prywatne z leasingu. Jeśli sprzedaż nastąpiła po upływie 6 miesięcy od momentu wykupu od firmy leasingowej to nie trzeba wtedy płacić podatku dochodowego. W takiej sytuacji sprzedaż można potraktować po prostu jako płatne zbycie rzeczy. Koszt podatku od czynności cywilnoprawnych ponosi wtedy nowy nabywca. Wysokość podatku wynosi 2% od wartości rynkowej auta. Co do zasady naliczenia do faktury podatku VAT wymaga sprzedaż pojazdu firmowego. Należy pamiętać, że odliczenie naliczonego podatku będzie niemożliwe, jeżeli nowym właścicielem jest przedsiębiorca, który nie jest czynnym podatnikiem VAT lub osoba fizyczna. Może to przyczynić się do wzrostu rzeczywistej ceny zakupu. Właścicielem pojazdu staje się automatycznie firma, która korzysta z leasingu finansowego po zapłaceniu ostatniej raty. Jedną z najczęściej wybieranych form nabycia pojazdu w działalności gospodarczej jest leasing operacyjny. Przedsiębiorca może wykupić przedmiot z leasingu już po zakończeniu umowy. Po przeczytaniu artykułu powinieneś już wiedzieć, na czym polega wykup samochodu z leasingu.

jak zabezpieczyć antene

Redakcja globaltrance.pl

Nasz specjalistyczny zespół doradzi Ci w zakresie elektroniki, finansów, lifestylu, marketingu oraz pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak zabezpieczyć antene