Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak wygląda dofinansowanie dla firm?

Lifestyle Data publikacji - 16 sierpnia 2022 Autor - Redakcja globaltrance.pl
dofinansowanie dla firm


W obecnych czasach wielu początkujących przedsiębiorców stara się o dofinansowanie dla firm. Jest to bardzo korzystna opcja, która pozwala rozwinąć skrzydła na rynku. Dzięki niej można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Bardzo popularne są obecnie dofinansowania pochodzące z Unii Europejskiej, lecz można także liczyć na krajowe. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób można się o nie starać.

Dofinansowanie dla firm

W dzisiejszych czasach wiele osób dopiero zaczyna planować założenie firmy. Często mogą one liczyć na dotacje pochodzące z urzędu pracy, które stanowią formę walki z bezrobociem. Trzeba też wiedzieć, że znaczącym plusem takowej dotacji jest to, iż jest ona bezzwrotna, co jest kwestią priorytetową dla wielu ludzi. Oprócz tego przyszły właściciel firmy już po pozytywnej decyzji otrzyma dotacje dość szybko – jest ona wypłacana z góry. Nie ma żadnej konieczności ponoszenia uprzednich wydatków z własnej kieszeni. Jednakże istnieją pewne wymogi do tego, żeby otrzymać dofinansowanie dla firm. Warto dowiedzieć się, jakie są warunki otrzymania dotacji. Okazuje się, że przyszły przedsiębiorca, który jest osobą bezrobotną, lecz chce założyć własne przedsiębiorstwo korzystając z takiej formy wsparcia finansowego, musi spełnić parę warunków. Przede wszystkim w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku będzie osobą bezrobotną i nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia, a także innej pracy zarobkowej, szkolenia bądź prac społecznie użytecznych. Do tego trzeba doliczyć brak odmowy stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, a także wszelkich prac interwencyjnych bądź robót publicznych. Oprócz tego osoba starająca się o dofinansowanie dla firm nie może wcześniej odrzucić udziału w działaniu w ramach Programu Aktywizacja i Integracja. Innym warunkiem uzyskania dofinansowania dla firm jest to, że osoba starająca się o nie, nie otrzymała z Funduszu Pracy bądź z innych środków publicznych bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej bądź rolniczej. Innym warunkiem do otrzymania dofinansowania dla firmy jest to, że osoba składająca wniosek nie prowadziła działalności gospodarczej, a ponadto nie posiadała wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, co jest bardzo ważne.

Otrzymanie dofinansowania na rozwój firmy

Warto też trochę powiedzieć o procedurze otrzymania dotacji. Okazuje się, że aby uzyskać dotację, trzeba przede wszystkim złożyć odpowiedni wniosek. Przeważnie cała procedura może trwać nawet 30 dni. Pojawiają się sytuacje, iż jest ona dłuższa, nawet do paru miesięcy. Wszystko zależy od sprawności konkretnego urzędu pracy. Jak wiadomo, niektóre są sprawniejsze, a inne wydają decyzje wolniej. W kwestii przyznania dofinansowania dla firmy badane jest formalne, a dodatkowo merytoryczne wypełnienie wniosku. Ponadto nie wolno zapomnieć o kwalifikacji zawodowych wnioskodawcy. Do tego trzeba doliczyć jego doświadczenie. Trzeba też pamiętać o ocenie planowanej działalności. Bardzo ważne jest także spełnienie warunków określonych w regulaminie udostępnianym przez konkretny urząd pracy. Każdy, kto planuje złożyć wniosek o dofinansowanie dla firmy, powinien po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku podpisać umowę z danym urzędem pracy. Należy też pamiętać o poręczycielu, który zabezpieczy potencjalny zwrot kwoty dotacji w razie niedotrzymania przez wnioskującego warunków umowy, co jest bardzo istotne w kwestii przyznania dofinansowania dla firmy.

jak zabezpieczyć antene

Redakcja globaltrance.pl

Nasz specjalistyczny zespół doradzi Ci w zakresie elektroniki, finansów, lifestylu, marketingu oraz pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak zabezpieczyć antene