Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Freelancer co to? Często zadawane pytanie

Lifestyle Data publikacji - 14 sierpnia 2022 Autor - Redakcja globaltrance.pl
freelancer co to

Od wielu lat wiele osób pracuje jako freelancer. Jest to coraz popularniejsza forma zatrudnienia. Jest tak, ponieważ praca zdalna jest coraz opłacalniejsza. Coraz więcej właścicieli firm woli oszczędzić na wynajmowaniu biura, dlatego dużo osób zostaje przeniesionych na pracę w domu. Jednakże praca jako freelancer nie dotyczy tylko tego. Warto dowiedzieć się, kim naprawdę jest osoba pracująca w takiej formie zatrudnienia.

Freelancer co to?

Warto najpierw stwierdzić, że freelanceria od paru lat staje się równorzędną formą podejmowania zatrudnienia. Na początku ludziom wydawało się, iż nie jest to zbyt popularna forma pracy i dość szybko przegra w miarę stabilną pracę na etacie, jednakże powoli to przekonanie się zmienia. Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się być wolnym strzelcem. Duży wpływ ma na to także rozwój technologii. Należy zaznaczyć, że wokół pracy freelancera narosło bardzo dużo wszelakich mitów, które tworzą nieprawdziwy obraz tego typu organizacji pracy. Warto dowiedzieć się, jak pracuje freelancer. Okazuje się, że jako wolnego strzelca można określić osobę wykonującą dla zleceniodawcy wyznaczone przez niego zadania. Wszystko opiera się na podstawie umowy innej niż umowa o pracę, co jest bardzo istotne. Trzeba wiedzieć, że takowa definicja jest dość ogólna, jednakże jest też punktem wyjścia. W praktyce okazuje się jednak, że wolny strzelec pracuje nieco inaczej niż osoba wykonująca pracę w oparciu o kodeksową umową o pracę, co jest dziś standardem na rynku zatrudnienia. Z pewnością freelancer ma większą swobodę, zwłaszcza w kwestii wyboru zleceń, ustalania godzin pracy, a ponadto miejsca, w którym ma pracować. W praktyce jest tak, że wolny strzelec może pracować we własnym biurze, mieszkaniu bądź w każdym innym miejscu, które wydaje mu się stosowne do wykonywania obowiązków zawodowych. Pomimo tego że obecnie rozszerza się katalog zawodów, w których może pracować freelancer, to nadal są branże, które dominują w tym zakresie. Przede wszystkim wolny strzelcem często jest grafik, copywriter, korektor, tłumacz, a ponadto dziennikarz. Dodatkowo często są to też przedstawiciele branży IT, projektanci witryn internetowych, a także psycholodzy czy szkoleniowcy. Podstawowym warunkiem jest z pewnością wyspecjalizowanie się w pewnej dziedzinie. Do tego trzeba mieć sporą wiedzę, a także praktyczne umiejętności w takowym zakresie. Warto zaznaczyć, że freelancing dotarł do Polski z krajów zachodnich. Obecnie jest bardzo popularny także w naszym kraju.

Freelancer

Warto wiedzieć o tym, że do rozwoju freelancingu przyczynić się z pewnością wzrost popularności internetu. Mowa tutaj o wszelakich usprawnieniach w kwestii zleceniodawców oraz researchu. Trzeba też do tego doliczyć ułatwienie w przekazywaniu przedmiotu zlecenia, a ponadto komunikację pomiędzy zleceniodawcą a freelancerem. Jednakże, żeby pracować jako taka osoba, trzeba mieć sporo umiejętności w konkretnej sferze. Przede wszystkim praca wolnego strzelca wymaga przebojowości, samodyscypliny, a ponadto dość dużej zaradności życiowej. Nie jest to jedynie przyjmowanie ciekawych ofert współpracy, bowiem freelancer powinien także samemu zadbać o to, żeby trafiały do niego zlecenia. Dodatkowo musi pilnować terminów wykonywania zleceń. Nierzadko wolny strzelec musi samemu wyegzekwować zapłatę za przeprowadzane zadania. Często jest też tak, że osoba pracująca w takiej formie zatrudnienia jest własnym księgowym, PR-owcem, a ponadto marketingowcem, o czym niestety nie każdy jeszcze wie.

jak zabezpieczyć antene

Redakcja globaltrance.pl

Nasz specjalistyczny zespół doradzi Ci w zakresie elektroniki, finansów, lifestylu, marketingu oraz pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak zabezpieczyć antene