Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Zdolność kredytowa przy działalności gospodarczej

Finanse Data publikacji - 11 stycznia 2021 Autor - Redakcja globaltrance.pl
zdolność kredytowa działalność gospodarcza


W dzisiejszych czasach niewielu może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Ceny za metr kwadratowy nieustannie rosną, dlatego jedyną możliwością jest wzięcie kredytu hipotecznego, ponieważ tylko w ten sposób można zrealizować marzenie o własnym kącie.

Zdolność kredytowa

Starając się o kredyt kluczową kwestią jest wyliczenie zdolności. O ile w przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę sprawa jest prosta, o tyle prowadząc działalność gospodarczą sytuacja nieco się komplikuje. Oczywiście, własna firma nikogo nie dyskwalifikuje, ale banki bardzo ostrożnie podchodzą do takiego źródła dochodu. Trzeba spełnić mnóstwo warunków, żeby wniosek o kredyt nie został odrzucony.

Wnioski, dokumenty, procedury

Zanim bank udzieli kredytu przedsiębiorcy, najpierw bardzo skrupulatnie zweryfikuje finanse firmy. Ogromne znaczenie mają dokumenty, które mówią o tym, jak wygląda przepływ pieniędzy między firmą a kontrahentami. Zdolność kredytowa jest wyliczana na podstawie dochodu netto uzyskanego w ciągu 12 miesięcy. Każdy przedsiębiorca, który myśli o zaciągnięciu kredytu, musi się liczyć z tym, że działalność musi być prowadzona przynajmniej pół roku, ale są banki, w których ten okres jest dłuższy.

Na zdolność kredytową ma wpływ to, ile pieniędzy każdego miesiąca trafia na konto przedsiębiorcy. Dla banku kluczowe znaczenie ma stabilność dochodu, dlatego zanim otrzyma się pozytywną decyzję, bank zwróci uwagę na stałość i wysokość wpływów. Jeśli rozbieżności będą wyższe niż 30 proc. wniosek nie zostanie pozytywnienie rozpatrzony.

Co można zrobić, żeby zwiększyć wiarygodność

Pracując na etacie i posiadając umowę o pracę na czas nieokreślony, szanse na kredyt hipoteczny są bardzo duże. Natomiast zdolność kredytowa działalność gospodarcza w przypadku własnej działalności jest nieco trudniejsza do wykazania. Z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie na etacie w innej firmie i dzięki temu zwiększa swoją wiarygodność finansową. Jest to bardzo częsta praktyka.

Ostatni rok pokazał, że niczego nie można być pewnym, dlatego polityka banków została zaostrzona jeśli chodzi o przyznawanie kredytów. Być może pracownicy etatowi tak tego nie odczuli, ale przedsiębiorcy już tak łatwo nie mają. Dzisiaj wiele branż jest zagrożonych i wykazanie zdolności kredytowej, dla wielu, graniczy z cudem. Z całą pewnością warto zwrócić się o pomoc do dobrego doradcy kredytowego, który przeprowadzi przez cały proces. Prowadząc działalność gospodarczą nie jest się na straconej pozycji, ale bez eksperta w tej dziedzinie, będzie dużo trudniej.

jak zabezpieczyć antene

Redakcja globaltrance.pl

Nasz specjalistyczny zespół doradzi Ci w zakresie elektroniki, finansów, lifestylu, marketingu oraz pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

leasing dla osób prywatnych