globaltrance.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

gry uczące programowania
Lifestyle Praca

Dlaczego warto zachęcać dziecko do grania w gry uczące programowania?

Umiejętność programowania jest dziś wysoce pożądana, a w bardzo wielu szkołach staje się elementem nauki już od początku edukacji, czyli od pierwszej klasy. Programowania można bowiem uczyć się od około 6. roku życia, a dla dzieci powstały specjalne języki i narzędzia, dzięki którym na różne sposoby mogą one eksplorować sztukę tworzenia programów, a najczęściej odbywa się to przez zabawę – na przykład przez gry uczące programowania.

Dla kogo przeznaczone są takie gry i gdzie je znaleźć

Gry takie są dość zróżnicowane, tak samo jak grupy wiekowe, do których są one adresowane. Istnieją zarówno gry uczące programowania dla dzieci najmłodszych, nawet 6-letnich, jak i gry adresowane do starszych dzieci i młodzieży. W przypadku najmłodszych dzieci cała gra opiera się na nauce programowania przez zabawę. Zagłębiając się w wirtualny świat, dziecko ma pomóc bohaterowi gry rozwiązać konkretne problemy, używając prostych języków programowania stworzonych właśnie dla najmłodszych.

Bardzo często też nauka programowania za pomocą takich gier sprowadza się do tworzenia grafiki czy melodii dzięki tworzeniu programów. W ten sposób dzieci posiadające rozmaite hobby mogą uczyć się kodowania, realizując swoje pasje i odkrywać kryjące się za nimi prawa matematyki.

Gry uczące programowania dostępne są na różne systemy operacyjne i urządzenia. Dostępne są zarówno takie, które można zainstalować na komputerze, jak i takie, które instaluje się na tabletach czy smartfonach, które przecież posiada dziś wiele małych dzieci.

Korzyści z gier uczących programowania

Gry takie, oprócz nauki samego programowania, niosą ze sobą też liczne inne korzyści, wynikające z nauki kodowania. Dzięki nim dziecko przede wszystkim uczy się analitycznego sposobu myślenia, co przydaje się nie tylko podczas tworzenia programów, ale także w życiu.

Dzięki grom uczącym programowania dziecko będzie też potrafiło rozwiązywać wiele problemów w sposób kreatywny. Do tego rozwinie się w nim dociekliwość i chęć odkrywania ukrytych zasad i praw rządzących rzeczywistością.

Wiele gier tego typu jest te przeznaczonych dla dzieci, które posiadają pewne hobby i mogą zgłębiać je przy pomocy języków programowania. Do tych zainteresowań może należeć muzyka, grafika, matematyka, fizyka, przyroda, astronomia i inne pożyteczne dziedziny wiedzy.

Nauka programowania przez zabawę sprawi też, że dziecko z chęcią będzie kontynuować jego naukę w przyszłości, a to zaowocuje o wiele większymi możliwościami rozwoju i kariery, gdyż programowanie staje się dziś obowiązkową umiejętnością w wielu branżach, a nawet jeżeli się go nie wymaga, jego znajomość jest bardzo ceniona, a osoby potrafiące kodować mogą liczyć na o wiele wyższe zarobki.