Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak zostać project managerem i kto może to zrobić?

Lifestyle Data publikacji - 7 lutego 2021 Autor - Redakcja globaltrance.pl
jak zostać project managerem


Project Manager to zawód, o którym marzy wiele osób, co widać między innymi po popularności rozmaitych kursów, szkoleń i literatury dotyczącej zarządzania projektami. Wiele osób zastanawia się też, czy to praca da nich, co rzeczywiście robi Project Manager i czy każdy może nim zostać.

Za co odpowiada Project Manager?

Tak naprawdę obowiązki Project Managerów w rozmaitych firmach bardzo różnią się od siebie, a ich plan dnia też potrafi wyglądać zupełnie inaczej w rozmaitych firmach. Zastanawiając się, jak zostać Project Managerem, warto więc wziąć pod uwagę indywidualną charakterystykę różnych branż i firm.

W większości z nich obowiązki Project Managera są niezwykle szerokie, gdyż zajmuje się on organizacją i prowadzeniem spotkań klientami, kontrahentami i zespołem, musząc też na bieżąco wyciągać z nich wnioski i tworzyć rozmaite podsumowania i raporty.

Project Manager musi też na bieżąco monitorować poziom zaangażowania i motywacji zespołu, sporządzając raporty dla przełożonych i zdecydowanie reagując, jeżeli nastroje są niepokojące.

To także Project Manager często musi rozwiązywać problemy związane z niedostateczną ilością rąk do pracy, opóźnieniami dostaw, negocjacjami z trudnymi klientami i innymi stresującymi aspektami działalności danej firmy.

Wady i zalety pracy jako Project Manager i ścieżka do stania się nim

Osobom zastanawiającym się, jak zostać Project Managerem, warto uświadomić, że praca ta posiada wiele zalet, ale także wiele wad i nie każdy powinien się nią interesować.

Z pewnością jest to praca dla najbardziej ambitnych, którzy chcą posiadać realny wpływ na to, co dzieje się w firmie, a jednocześnie spragnieni są władzy nad zespołem, traktując ją jako spełnienie swoich ambicji. Zajęcie to daje również olbrzymie możliwości rozwoju, gdyż Project Manager musi brać udział w niezliczonej liczbie szkoleń i kursów, a także często musi podróżować służbowo.

Z wielką odpowiedzialnością wiąże się jednak także wielki stres, a Project Manager to osoba, której pozostali pracownicy zazwyczaj nie lubią, dlatego jeżeli komuś zależy przede wszystkim na byciu elementem zespołu i byciu lubianym i cenionym, wykonywanie takiej pracy nie jest raczej wskazane.

Project Managerem najlepiej jest zostać dzięki zaangażowaniu, na drodze awansu poprzez kolejne szczeble hierarchii w danej formie. Dobrze jest też, jeżeli pracuje się w branży, którą dobrze się zna. Istnieje jednak wiele kursów i szkoleń, które pozwolą zostać kursantom Project Managerami w dowolnej branży, jednak często wiąże się to z większym stresem i koniecznością nadrabiania braków.

jak zabezpieczyć antene

Redakcja globaltrance.pl

Nasz specjalistyczny zespół doradzi Ci w zakresie elektroniki, finansów, lifestylu, marketingu oraz pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak zabezpieczyć antene