Kliknij po Koszulki GlobalTrance.pl
Dzisiaj jest czw 28 maja, 20 01:38

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Hubert Jasiński (ProLogic Music)
Moderator
Awatar użytkownika

Z wielką przyjemnością oddajemy dziś Waszej lekturze wywiad z właścicielem polskiego labela ProLogic Music, Hubertem Jasińskim, który zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań. Poniższy tekst z pewnością zdradzi Wam kilka faktów dotyczących działalności labela, o których mogliście nie wiedzieć. Życzymy przyjemnej lektury!

Hubert Jasiński (ProLogic Music) w wywiadzie dla GlobalTrance.pl

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł: Re: Hubert Jasiński (ProLogic Music)
Globalowicz
Awatar użytkownika

Co różni polską dystrybucję od zagranicznej, z oryginalnego labela? Nie wiem czy nie wypadałoby zrobić sklepu internetowego ProLogic z katalogiem płyt. Czy wszystko musi być przetłaczane na nasz rynek?

Pytam się, bo jestem laikiem i chciałbym, aby ktoś poszerzył tą wiedzę.

Z jednym się mogę zgodzić - ludzie nie mają hajsu na płyty bo na żarcie czasem im nie wystarcza. Pensje w wieku 18-26 nie są za wysokie, a to jest raczej target takiej muzyki. Dlatego lepiej kupić auto, wybrać się na dysko, a i posłuchać można z youtube.

Pozdro i czekam na Ad6! O ile będzie...

Ostatnio zmieniony sob 23 sie, 14 16:25 przez Stijan, łącznie zmieniany 1 raz

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz
Awatar użytkownika

Cytuj:
Tutaj nie ma chyba żadnej tajemnicy. Armin Van Buuren, Tiësto, ATB czy Dash Berlin, to wiodący artyści EDM w naszym kraju. Są to marki, które wiele lat pracowały na swój sukces. Ludzie przywiązują się do nazwisk i pomimo wszechobecnej krytyki wiedzą, że te nazwiska zawsze dostarczą im wysokiej jakości rozrywkę. Dodatkowo, trzeba wziąć pod uwagę inny aspekt. Wieloletni staż na rynku muzycznym buduje olbrzymie społeczności fanów, które zawsze będą wspierać swoich ulubionych artystów, bez względu na muzykę jaką tworzą.
chyba aż tak zaślepionych fanów w Polsce AvB, Ciesto, Ca$h Berlin nie mają, ja doszedłem do takiego miejsca, w którym nie zależy mi na ich muzyce, nie podoba mi się ona i nie ma takiej siły na świecie, która przekona mnie do choćby przesłuchania ich "produkcji" a co dopiero kupieniu krążka

rozumiem, że ProLogic czymś musi handlować, ale dla osoby lubiącej trance (nie trause) w katalogu nie ma prawie nic (generalnie ciężko dobry album trance kupić w obecnych czasach nie tylko w Polsce)

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Moderator
Awatar użytkownika

Oj są fani aż tak zaslepieni w ATB czy Dash'a itd :brick:
Częściej kupuje albumy z niższej półki od dłuższego czasu, po mimo to
z 3 krązki na rok znajdą się w katalogu prologic dla mnie :P

So much music too, little time

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz
Awatar użytkownika

Czyli głównym powodem jest po prostu brak interesujących krążków. Też tak myślę, bo kiedy mówiliśmy o wydaniu EA3 to Prologic stwierdził, że nie ma większych szans na to. A szkoda, bo mógłby się sprzedać. Nie wiem czy to jest brak wyczucia rynku. Ostatnia kompliacja Armada Essentials jest skierowana raczej dla słuchacza.. no nie wiem jakiego. Równie dobrze może się nazywać A State of Trance 2014 part 2. Wtedy by się lepiej za tytuł sprzedała.

Ale czego u nas nie brakuje to ślepych fanów Armina i ATB. Na ASOT Team Poland na FB wystarczy się raz negatywnie wypowiedzieć o AvB to człowieku ślepi fani będą jechać ile wlezie xd głównie ad personam bo brakuje im argumentu.

Mogę jeszcze dorzucić parę przyczyn dlaczego płyty w Polsce tak kiepsko idą ale to każdy pewnie zna.

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz
Awatar użytkownika

Stijan pisze:
Czyli głównym powodem jest po prostu brak interesujących krążków. Też tak myślę, bo kiedy mówiliśmy o wydaniu EA3 to Prologic stwierdził, że nie ma większych szans na to. A szkoda, bo mógłby się sprzedać. Nie wiem czy to jest brak wyczucia rynku.

Przy takich argumentach wystarczy prosta piłka. Skoro uważasz że EA3 by się sprzedała, to proszę o realne liczby które to potwierdzą. Jeżeli takowych nie masz, to proszę się w ten sposób nie wypowiadać i nie zarzucać nam braku wyczucia rynku. Wydaliśmy w Polsce EA2 i były zwroty za poziomie 60%. Potrzebne kolejne dowody? To raczej Tobie kolego brakuje zrozumienia gustów polskich słuchaczy, bo jednak w naszym kraju słucha się "Trance Essentials". Dlatego powiedziałem przy okazji wywiadu, uczcie ludzi czym jest trance i z czym to się je, od tego są właśnie takie portale jak ten. Poza tym, co to znaczy "zaślepiony fan"? Jak ktoś lubi markę powiedzmy Adidas, to będzie polował na najnowsze modele butów, dresów czy koszulek właśnie tej firmy. Bardzo podobnie jest z muzyką i artystami.

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz
Awatar użytkownika

Może własna platforma dystrybucyjna pomoże w wydawaniu mniej popularnych artystów (taką mam cichą nadzieję) :)

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz

Fajny i ciekawy wywiad, z którego można dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy. Chciałbym jednak odnieść się do dwóch kwestii.

Pierwszą sprawą jest wspomniana przez pana Huberta mentalność. Proszę nie oczekiwać od społeczności w naszym kraju, że po podwyższeniu minimalnej krajowej większość ze słuchaczy muzyki elektronicznej rzuci się na kompakty w sklepie :)

Kolejną kwestią jest wspomniana przez pana cena krążków. Argument na temat tego, że krążki są dzisiaj dwa razy tańsze jest dobry, ale nie dla ludzi, którzy naprawdę wiedzą czego chcą i rozumieją o co chodzi w muzyce elektronicznej. Produkty, które dzisiaj leżą na sklepowych półkach i są dwa razy tańsze niż 15 lat temu, ale w 80% są dla przypadkowych odbiorców. Dzisiaj, żeby kupić dobry krążek (przeważnie trzeba kupić go za granicą) trzeba i tak wydać wspomniane przez pana minimum 70-80zł.

Podsumowując
Rozumiem pana podejście i tłumaczenie, ale tylko jako przedsiębiorcę.

Życzę powodzenia na tym jakże trudnym rynku i pozdrawiam :)

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz
Awatar użytkownika

karol_tf pisze:
Dzisiaj, żeby kupić dobry krążek (przeważnie trzeba kupić go za granicą) trzeba i tak wydać wspomniane przez pana minimum 70-80zł
bo tyle kosztują krążki za granicą, regularna cena za nowość w DE to 12-18€

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz

MichuB pisze:
karol_tf pisze:
Dzisiaj, żeby kupić dobry krążek (przeważnie trzeba kupić go za granicą) trzeba i tak wydać wspomniane przez pana minimum 70-80zł
bo tyle kosztują krążki za granicą, regularna cena za nowość w DE to 12-18€

Pisałem o dobrych, a nie każda nowość jest dobra.

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz
Awatar użytkownika

Heh, wystarczy obserwować reakcję różnych grup na facebooku czy też na forach, by wyczuć zainteresowanie. A co do argumentu, że EA2 się sprzedało słabiej - otóż słabiej kilka lat temu był rozpoznawalny Solarstone (bo głównie po projekcie Pure Trance jego popularność wzrosła) dlatego zaczęło się polowanie na jego kompilacje. Nie mam ci jak to poprzeć liczbami, bo analitykiem przecież nie jestem, jestem słuchaczem, mam znajomych słuchaczy, obserwuje grupy i fora i widzę zainteresowanie.

Są różne zmienne, no nie można tego rozpatrywać, że coś u nas było kiedyś i teraz się nie sprzeda (Tri-State na którego jest chęć, bo przecież na aukcjach osiąga ceny z kosmosu). Ludzie też u nas są popieprzeni, bo kultura piracenia bierze się z czasów pierwszych gier i konsol, gdzie każdy mógł sobie coś nagrać na kasetę albo schipować konsolę i odtwarzać piraty. Polak nie patrzy na to czy bierze coś od swojego czy zagranicznego, tylko gdzie taniej. Głównie z powodu mniejszej kasy. Ja czasem mam takie wrażenie, że trance to takie zachodnie discopolo, gdzie u nas discopolo dobrze kwitnie i chyba tam nie ma żadnych problemów w tym rynku.

Cytuj:
To raczej Tobie kolego brakuje zrozumienia gustów polskich słuchaczy, bo jednak w naszym kraju słucha się "Trance Essentials".

Nie chcę atakować ad personam, ale ta wypowiedź jest bardzo negatywnie nacechowana. Nie wiem czy to tak przystoi.

Rozumiem zdenerwowanie słowami 'zaślepiony fan' bo to wasi stali klienci. Ale tacy ludzie na dłuższą metę stawiają tylko na jedną markę, nie szukają, nie próbują i ogólnie nic więcej poza przykładowo A State of Trance [rok] nic nie kupią.

Pozdrawiam.

Cytuj:
Kolejną kwestią jest wspomniana przez pana cena krążków. Argument na temat tego, że krążki są dzisiaj dwa razy tańsze jest dobry, ale nie dla ludzi, którzy naprawdę wiedzą czego chcą i rozumieją o co chodzi w muzyce elektronicznej. Produkty, które dzisiaj leżą na sklepowych półkach i są dwa razy tańsze niż 15 lat temu, ale w 80% są dla przypadkowych odbiorców. Dzisiaj, żeby kupić dobry krążek (przeważnie trzeba kupić go za granicą) trzeba i tak wydać wspomniane przez pana minimum 70-80zł.

O, z tym się zgadzam.

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz
Awatar użytkownika

Pracuję w tej branży już zbyt długo, aby sugerować się wyłącznie opiniami na forach. Wydanie każdego tytułu to inwestycja i musi być dobrze przemyślana. Nie jesteśmy firmą charytatywną, wszystko musi się odpowiednio bilansować.

Cały czas poruszany jest jeden argument: Co z tego że płyty są tańsze, jak te które JA chcę są drogie. No właśnie, 8 lat temu wszyscy chcieli Armina, dziś szukamy wynalazków bo Armin jest be. Jak znajdziecie mi tylu chętnych na te tytuły jak na wydawnictwa Armina, to wtedy podyskutujemy. Póki co, w Polsce sprzedają się tytuły komercyjne i nazwiska. Koniec, kropka.

10 lat temu ludzie mieli niższą krajową i droższe płyty a sprzedawało się ich więcej, więc nie jest to trafiony argument. To jest właśnie problem mentalności, pójścia na łatwiznę, o czym wspomniałem w wywiadzie.

Stijan, moja wypowiedź jest tak samo negatywnie nacechowana jak Twoja. Nie można kogoś kto słucha czegoś innego niż ty nazywać przypadkowym, nie wiadomo jakim słuchaczem. Każdy ma swój gust i trzeba to uszanować. Zawsze będę tak reagował, ponieważ jestem zdecydowanym przeciwnikiem takiego podejścia. To jest coś, czego w Polsce nie potrafimy, szanować czyjejś odmienności, również muzycznej. Bo ktoś nie słucha trance, to jest od razu wykastrowany muzycznie. Otóż nie, ja się z tym nie zgadzam.

Cały problem polega na tym, że Wy patrzycie jednostkowo, my musimy patrzeć ogólnie. Jak mam inwestować tysiące Euro, to w coś co się sprzeda, a nie dla zasady bo może kupi to 5 osób. Nie jestem samobójcą.

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz
Awatar użytkownika

A ja się z Hubertem zgadzam. Tak to u nas zwyczajnie jest. I dla mnie jest w katalogu już kilka płyt, które chętnie bym kupił, ale niestety ciągle jakieś nowe wydatki. Coś się w domu sypnie, to jakieś ubezpieczenie, rachunki itp itd. Zawsze się trafi jakiś ważniejszy wydatek. A tutaj jeszcze człowiek chciałby odłożyć na jakąś wycieczkę, czy samochód.
Nawet na eventy już nie jeżdżę. Chyba, że uda mi się coś wygrać...

A co do tego co obecnie jest wydawane. Po prostu biznes. Wydawnictwo musi się zwyczajnie zwrócić.

Transmission VI, ATB in Concert IV, ASOT450, Electrocity V, TATW, Armin Only Mirage, enTrance, Global Gathering, Dayglow Gdynia, Full On Ferry, GTEuphoria, Planeta Born To Party, SummerCity, Electrocity 7, We Are One 2013, Sunrise 2014, We Are One 2014, FSOE400, Parov Stelar 2016, Capital of Rock 2016, Lindsey Stirling 2017, Opener 2017, Tauron Life Festival Oświęcim 2017

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz
Awatar użytkownika

To w takim razie byłbym ciekawy wyników sprzedaży najnowszej loungepodobnego tworu pt. Armada Lounge kontra ten zwrot 60% z EA2 :) zaznaczyć trzeba, że wtedy Solarstone nie był tak POPularny jak po wydaniu kompilacji czy albumu.

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz
Awatar użytkownika

Seria "Armada Lounge" od samego początku sprzedaje się u nas znakomicie. Jeśli miałbym porównać do EA2 to wciąga nosem, niestety...

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz
Awatar użytkownika

No tak Armada i nazwiska robią swoje ;) brzmienie to już inny temat ;)

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz
Awatar użytkownika

Mam wrażenie czasami, że w Lounge, czy inny ambient lub chillout się u nas lepiej sprzedaje niż wszystko inne... może dlatego, że mniej takich kompilacji niż trance wydaje ProLogic? (innych wydawców nie śledzę :D )
Szkoda, że nie można w płytach wprowadzić czegoś na wzór przedsprzedaży, żeby lepiej można było wybadać rynek.
Hubert, co do słabej sprzedaży Solarstone'a kiedyś mieliśmy okazję rozmawiać na jakiejś imprezie (bodaj TX 2013 - pamiętam, że miałeś stoisko na samej hali). Ostatecznie sprzedaż wyszła lepiej niż było na początku, czy reszta poszła po przecenach?
Co do samych przecen wczoraj patrzę w MM a tam Aly & Fila - Quiet Storm za 16,99... Aż mnie kusiło, żeby kupić sobie drugi egzemplarz :dribble:
Generalnie szkoda, że dystrybutorzy wyzbywają się po czasie wszystkich krążków. Bardzo bym chciał nadrobić pewne zaległości, bo nie od początku była świadomość, później nie zawsze była kasa (tzn długo jej nie było...)

Poza tym szkoda, że trance nie zapewnia takiego budżetu abyś ty mógł akcjami promocyjnymi/marketingowymi budzić pewnej świadomości... bo nie oszukujmy się - wortale są dla ludzi, którzy już bakcyla złapali.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Globalowicz

Jako całkowity laik mam pytanie odnośnie reedycji Tri-State
Jeżeli wszystko od podstaw na nasz rynek produkuje Prologic to jakie jest w tym przypadku ryzyko Anjuny? Co tracą jeżeli pomysł nie wypali?

Offline Wyświetl profil  

Moderator
Awatar użytkownika

Fajny wywiad, choć właściwie wszystko już wiedziałem z wcześniejszych dyskusji na forum. Chciałbym się odnieść do rzekomego braku pieniędzy u choćby młodzieży. Otóż naprawdę ktokolwiek jeszcze myśli, że faktycznie tak dziś jest? Mam prawie 27 lat, przeszedłem w swoim życiu już przez wiele grup wiekowych i z moich obserwacji wynika iż w żadnym wypadku nie jest to kwestia niedoboru kasy. Serio, dookoła mnie ludziska mają samochody, są singlami w domu rodziców, od dawna pracują, są za granicą, radzą sobie - ogólnie żyć nie umierać. A co za to kupują? Najnowsze gadżety, telefony, tuby basowe do aut, trawę, morze alkoholu, impreza za imprezą, panienki, wyskoki na miasto itp. Ba, całkiem niedawno byłem z 20-letnim kumplem wybrać mu nowy telefon bez lojalki (Sony Xperia Z2) a gość pierwsze co w domu zrobił to wpadł na gryzonia i zassał mnóstwo gier, w tym pliki apk tych darmowych jak Asphalt 8 czy GT Racing 2. Starsi nie są lepsi bo wolą kupić bzdet a podłączyć się do kablówki na lewo by tylko oglądać Wielkie Nic z ogromnego telewizora podłączonego SCARTem do taniego dekodera. Mógłbym o tym pisać latami bo bardzo zwracam uwagę na pierdoły, ale po co się denerwować? Tak więc to, że ktoś nie ma kasy na choćby abonament Spotify lub w ogóle nie chce mu się zainstalować tego programu za darmo to sprawa nie pustego portfela a głupoty i mentalności postkomunistycznej. Nie myślcie, że się wybielam, ale są jakieś granice rozsądku, prawda? Bo jak widzę najnowszy album U2 w top50 na PirateBay, który od wtorku jest totalnie za darmo udostępniony bez zabezpieczeń na iTunes dla wszystkich to coś mi się odzywa w głowie.

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.