Global Trance -
Czytaj Czytaj Imprezy Inne Nowe Wywiady

Tom Hades

Sylwetki jednego z najbardziej znanych producentów muzyki techno w Belgii nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Tom Hades, bo o nim mowa, już niebawem właściciel labela Rythm Converted odwiedzi Polskę, gdzie wspólnie z Irregular Synthem promować będą wspólną EP'kę wydaną nakładem labela Dirty Minds.

Czytaj

Zobacz wszystkie

Info
  • Ilość newsów: 5314
  • Ilość artykułów: 43
  • Ilość wywiadów: 125
  • Ilość recenzji: 1029

Dodaj nas na:

Facebook

MySpace

Twitter

Blip

Artykuly

Sukces ma wielu ojców

Dodano 2015-02-11, o godzinie 16:46

O trafności tytułowego stwierdzenia nie trzeba chyba nikogo przekonywać, wszak z doświadczenia wiemy, że za powodzenie większości przedsięwzięć na tym świecie odpowiedzialna jest więcej, niż tylko jedna osoba. Potwierdza to sytuacja w branży muzycznej, gdzie na sukces jednego artysty pracuje sztab specjalistów, m.in. autorzy piosenek, producenci, menedżerowie oraz organizatorzy koncertów. Niniejszy felieton chciałbym zadedykować tym, bez których nie powstałoby najważniejsze utwory elektronicznej muzyki tanecznej XX i XXI wieku.

 

Bernd Burhoff

Niemiecki klawiszowiec oraz producent muzyczny przyszedł na świat 25 września 1969 roku. Pierwsze kroki na scenie stawiał w rodzinnym Münsterze, gdzie współtworzył wraz z Burkhardem Blaschke oraz Saschą Baslerem takie grupy jak Mohamed i Beat In Time. To właśnie drugi z projektów pozwolił mu rozpocząć współpracę z legendarną wytwórnią Low Spirit, nakładem której zostały wydane również nagrania innego projektu muzyka, Plutone.

Prawdziwy przełom w jego karierze nastąpił jednak dopiero w 1995 roku, kiedy to ukazał się singiel „Hardcore Vibes”. Tak właśnie swoją egzystencję rozpoczęła formacja Dune (nazwana na cześć słynnej „Diuny” Franka Herberta), w której skład weszli także Jens Oettrich (producent) oraz Oliver Froning (dj, producent, a jednocześnie najbardziej rozpoznawalny członek grupy). Muzykom towarzyszyły również wokalistki (najpopularniejszą była Verena Von Strenge). Choć ostatni singiel projektu ukazał się 12 lat temu, jest spora szansa na to, że Dune powróci jeszcze w tym roku z nowym nagraniem (taka informacja pojawiła się na ich oficjalnym facebookowym koncie).

Na fali sukcesów wydawniczych, producent założył w 1995 roku wytwórnię Orbit Records, zaś 6 lat później label skierowany do fanów bardziej popowych brzmień, Home Records. Warto też wspomnieć, iż Bernd był współproducentem m.in. Raver’s Nature („Take Off” i „Somebody Scream”), Marushy („Trip To Raveland” oraz „Upside Down”) a także jednego z kawałków synthpopowej formacji Flash (cover Visage „The Damned Don’t Cry”, wyprodukowany wraz z Markiem ‘Oh).

 

 

 

Klaus Jankuhn


Bez tego człowieka nie byłoby największych hitów Westbama – tak pokrótce można by przedstawić Klausa, który nieprzerwanie od 30 lat tworzy studyjny team z jednym z pionierów niemieckiej sceny techno i electro. Jego muzyczna przygoda rozpoczęła się w bardzo młodym wieku, kiedy to po raz pierwszy sięgnął po gitarę. Jako 14-latek przerzucił się na syntezator, z którym nie rozstaje się do dnia dzisiejszego. Muzyczny samouk, jeden z pierwszych producentów elektronicznej muzyki tanecznej w Niemczech. Po przeprowadzce do Berlina, stworzył wraz z Williamem Röttgerem, Westbamem i jego bratem Fabianem (DJ Dick) Low Spirit Recordings. Rok wcześniej światło dzienne ujrzał singiel projektu Cowboy Temple „17 – This Is Not A Boris Becker Song”, będący pierwszym wspólnym dziełem Jankuhna i starszego z braci Lenz.

Klaus był również współtwórcą projektów Members of Mayday i The Love Committee, odpowiedzialnych za hymny Maydaya i Love Parade. Warto również wspomnieć, iż spod jego ręki wyszły najważniejsze utwory Marushy i DJ’a Dicka, a także singiel kultowej formacja DAF (Deutsch Amerikanische Freundschaft) zatytułowany „The Gun”.

 

 

 

Torsten Stenzel

Urodził się 27 września 1971 roku w niemieckim Bad Hormburg. Początki muzycznej edukacji tego niezwykle płodnego producenta i kompozytora sięgają 1976 roku, kiedy to jako 5-latek uczył się gry na pianinie pod okiem Andre Terebesiego (obecnie profesora prestiżowego Konserwatorium Petera Corneliusa w Moguncji). Naukę kontynuował w murach kościoła protestanckiego, gdzie poznawał tajniki pracy organisty (oficjalny dyplom otrzymał w wieku 15 lat).

W 1990 pojawił się jego pierwszy release „Recall IV – Contrast”. Dwa lata później został A&R menedżerem w wytwórni Crash Records, której pierwszym wydawnictwem był singiel projektu Torstena i Zieda Jouini, N.U.K.E  zatytułowany „Nana” (1 miejsce pierwsze na włoskiej liście przebojów i trzecie w krajach Beneluxu). Kolejnym sukcesem Niemca okazał się rave’owy numer „Love Waves”, wyprodukowany pod aliasem Suspicious. Ukazał się on nakładem Low Spirit Recordings wraz z remiksami Raver’s Nature i Marushy.

Torsten jest założycielem takich labeli jak Liquid Rec., 7th Sense Records (razem z DJ’em Shogiem), a także kultowego w kręgach muzyki trance, house i chillout Planet Love Records. Ten ostatni powrócił w 2011 jako sublabel Armady, jednak od 2014 jest częścią Black Hole Recordings.

Stenzel odpowiedzialny jest za utwory m.in. Tauchera („Happiness”, „Atlantis”, „Infinity”), DJ’a Sakina („Protect Your Mind”, „Dragonfly”), DJ’a Tandu aka Ayla („Ayla Part II”), DJ Tatany („What The Hell Is So Funny…?”), DJ’a Mind X („Nightingale”) oraz Dave’a 202 („Believe In Love (Official Street Parade Anthem 99')”).

Artyści, z którymi nagrywał – ATB („Fields Of Love”), Kai Tracid („Liquid Skies”, „This Is What It's All About”), Jennifer Page („Lost Under The Sun”), Hammer i Asheni („Lost In A Cirle”), Brandon Jones („Wanna Be Known”), Tarja Turunen („Seeking for the Reign”, „The Reign”, „Sunset”, „Damned and Divine”).

Współpracował również z takimi postaciami jak Moby, Faithless, Nelly Furtado, Joss Stone, Chris Rea i Mike Oldfield.

Ważnym elementem kariery muzyka jest projekt York, który powołał do życia razem z bratem Jörgiem w 1997 roku. Ich single „The Awakening” oraz  „On The Beach” osiągnęły wysokie pozycje na brytyjskiej liście przebojów, umożliwiając braciom międzynarodową karierę. Obecnie pod aliasem York nagrywa wyłącznie Torsten.

 

 

 

Tommaso De Donatis


Choć  na swoim koncie ma nagrania wydane pod własnym nazwiskiem oraz takimi pseudonimami jak m.in. Bon-Aparte, Burgy i Organic Tea, większość fanów muzyki tanecznej kojarzy go głównie ze współpracy z Orhanem Terzi aka DJ Quicksilver. Panowie poznali się w sklepie muzycznym Orhana „White Label Records”, będącym miejscem spotkań imprezowiczów i didżejów z Bochum. Między 1995 a 2003 rokiem stworzyli wiele nagrań, remiksów oraz 3 albumy studyjne, które odniosły spory sukces komercyjny.

Ważne projekty – Watergate („Heart Of Asia”, „The Battle”, „Maid Of Orleans”), Base Unique (produkcja singla „Always On My Mind”), Kosmonova (współproducent utworów „Danse Avec Moi!”, „Discover The World”), Luna Park („Space Melody”, „The Lonely Shepherd”).

Obecnie zajmuje się produkcją sampli w swoim studiu Noisefactory.

 

 

 

Ramon Zenker

Gdyby nie mieszkający w Meerbusch producent, prawdopodobnie wiele tanecznych klasyków nigdy nie ujrzałoby światła dziennego. Urodzony 11 listopada 1968 roku Ramon, odpowiedzialny jest bowiem za tak wiele projektów, że trzeba by było poświęcić oddzielny artykuł każdemu z nich. Choć najważniejszym dzieckiem Zenkera jest dedykowany kwaśnym odmianom techno i house Hardfloor, który współtworzy z Oliverem Bondzio, nie boi się on również flirtu z bardziej mainstreamowymi brzmieniami, co potwierdza chociażby działalność grup Interactive i Bellini.

Jako 12-latek uczył się gry na gitarze basowej oraz syntezatorze. W latach 80 rozpoczął pracę jako inżynier dźwięku, dzięki czemu mógł poznać tajniki produkcji muzycznej. Po raz pierwszy zdobył uznanie w 1989 roku, kiedy to ukazał się singiel jego projektu Honesty 69 „French Kiss”. Dwa lata późnie założył wytwórnię No Respect Records.

Producenci i didżeje, z którymi współpracował – John Acquaviva, Thomas P. Heckmann, Kai Tracid, Moguai, Niels Van Gogh, Duderstadt, Jens Lissat, Andreas Schneider, Tobias Lützenkirchen, Gottfried Engels i wielu innych.

Najważniejsze projekty – Fragma, Paffendorf, Mega’lo Mania, Celvin Rotane, Interactive, Hardfloor, Bellini, Phenomenia, Perplexer.

 

 

 

Martin Buttrich

Prawa ręka Timo Maasa i Loco Dice’a, z którym to w 2007 roku założył wytwórnię Desolat. Mimo, iż wydaje muzykę od ponad 20 lat, jego pierwszy release pod prawdziwym nazwiskiem pojawił się dopiero w 2004 roku.

Styl - mieszanka minimalistycznych brzmień spod znaku techno i house.

Ważne projekty –  Freak Sensation, Airpack II, Orinoko, Area 57, Dakota Harris, Digital City, Mad Dogs, Logique, Phunk Diggaz, Kinetic, A.T.O.M., Prologue, House Warriors, Latex, Black Pearl, Definitive Vibes, Rhythm Assault, Riot Rhythm, Skydivers, Slack Joint, X-Rotation, Sounds Of Life, Test Lab.

 

 

 

Ralf Hildenbeutel

Urodził się 6 marca 1969 roku we Frankfurcie nad Menem. Jest niewątpliwie jedną z najważniejszych postaci, jeśli chodzi o muzykę trance, bowiem środowisko, w którym się obracał to reprezentanci legendarnej wytwórni Eye Q Records (sublabele Harthouse oraz Recycle or Die). Mowa tu o producentach i didżejach, spośród których najważniejsi to A.C. Boutsen, Stevie B-Zet, Oliver Lieb, Resistance D (Pascal FEOS., Maik Maurice Diehl) oraz sam „ojciec założyciel”, Sven Väth.

Ralf był nie tylko współtwórcą większości materiału Svena, który ukazał się między 1992 a 2000 rokiem, ale również członkiem kilku poważanych na frankfurckiej scenie formacji  (m.in Earth Nation i Odysee Of Noises).

Innymi wcieleniami Hildenbeutela i Vätha były projekty Essence Of Nature, Barbarella oraz Summerbreeze, do którego należał także Gerard Beraya.

Ponadto muzyk nagrał 6 solowych albumów, będących eklektyczną mieszanką ambientu, klasyki i brzmień eksperymentalnych. Miał też swój udział w powstaniu dwóch labeli - Schallbau Rec. oraz  Rebecca & Nathan.

 

 

 

Andy Kaufhold

Jeśli myśleliście, że „&” w nazwie Blank & Jones to tylko spójnik łączący ksywy Pieta i Jaspy, byliście w błędzie. „And” bowiem stanowi skrót od imienia Andreas, czyniąc tym samym Andy’ego Kaufholda niewidzialnym członkiem projektu.

Muzyk przyszedł na świat 17 grudnia 1969 roku w Kolonii. Jest synem znanego niemieckiego kompozytora i dyrygenta Karla Kaufholda. Swoją muzyczną edukację rozpoczął w wieku 6 lat. Będąc nastolatkiem grał na klawiszach i komponował muzykę dla różnych zespołów. Mając 18 lat stworzył swój pierwszy utwór muzyczny na zlecenie niemieckiej stacji WDR. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując jako inżynier dźwięku w telewizji i radiu.

Andy (pseudonim N*D*K) posiada solidne wykształcenie muzyczne. Jest właścicielem 40 profesjonalnych studiów nagrań w Koloni. Poza współpracą z duetem Blank & Jones, zajmuje się także tworzeniem oprawy muzycznej do filmów dokumentalnych oraz programów telewizyjnych i radiowych.

Projekty (poza B&J) – Sunshine People i Gorgeous.

 

 

 

Neil McLellan

Stały współpracownik The Prodigy. Od czasów produkcji „Music For The Jilted Generation”, jest chyba jedną z niewielu osób, które pomagają Liamowi Howlettowi w studiu. Ten utalentowany Brytyjczyk rezyduje obecnie w Nowym Jorku, gdzie pełni funkcję dyrektora kreatywnego międzynarodowej sieci firm – The Lodge, The Station i The Diner. Jest także założycielem firmy PhatAdCow, która zrzesza obeznanych z najnowszymi technologiami kompozytorów, inżynierów dźwięków, itp. ludzi zajmujących się tworzeniem muzyki m.in. do reklam.

Najważniejsze dzieła – albumy The Prodigy („Music For The Jilted Generation”, „The Fat Of The Land”, „Always Outnumbered, Never Outgunned”, „Invaders Must Die”), Archive – „Londinium”, Erasure – „Cowboy”, Sasha - „Xpander”, Carl Cox „Second Sign”.

 

Marki, do których reklam produkował muzykę – Nike, Levi’s, Kellog’s, Davidoff, Hugo Boss, Salomon.

Artyści, z którymi współpracował - The Prodigy, Erasure, Madonna, Archive, Oasis, Nine Inch Nails, Orbital, Eric Kupper, Carl Cox, Sasha, Senser, Telepopmusik, Hinda Hicks, Manu Chao, Brother Brown, Terrorvision, U.N.K.L.E., Heartless Crew.

 

 

 

Simon Thornton

Simon Mark Thornton to pochodzący z Brighton inżynier dźwięku, muzyk, producent i remikser. Początek jego działalności zawodowej datuje się mniej więcej na końcówkę lat 80., kiedy to rozpoczął pracę w studiach Esselle Beat. Prawdziwy przełom nastąpił jednak dopiero w momencie poznania Normana Cooka, z którym to współpracuje do dnia dzisiejszego.

Simon odpowiada za mastering i edycję większości wydawnictw wytwórni Skint Records. Nagrał również solowy album pod pseudonimem Login Joshua, a także zremiksował utwory m.in. Tears For Fears oraz The Mock Turtles.

 

Ważne projekty (wraz z Normanem Cookiem) – Brighton Port Authority, Fatboy Slim Freak Power, Mighty Dub Katz, Pizzaman.

 

 

 

Eniac

Robert Borrmann to czołowa postać monachijskiej wytwórni Kosmo Records. Pierwsze muzyczne doświadczenia zbierał już jako nastolatek, eksperymentując z kultową Amigą 500 i syntezatorem Casio. W wieku 18 lat wydał swoją pierwszą EP-kę „My Way To Planet Love”. Niedługo potem pojawiły się jego kolejne nagrania, jednak największą popularność zdobyły numery, które stworzył z takimi didżejami jak Tom Novy, Tomcraft czy Niels Van Gogh.

Brzmienie Eniaca można określić jako hybrydę progresywnego trance’u, house’u, techno i electro. Nieobcy mu jest również flirt z acidowymi dźwiękami oraz breakbeatem.

Najpopularniejsze utwory – „Pumpin” „Smoke Dis”, „Superstar”, „Someday > Somehow” (Novy vs. Eniac), „Mind”, „The Circle”, „The Mission”, „Prosac”, „Silence”, „Into The Light”, „All I Got”, „Great Stuff”, „Overdose”, „Loneliness”, „Brainwashed (Call You)” (Tomcraft), „Pulverturm”, „Doppelgänger” (Niels Van Gogh).

Pseudonimy – Mega Man, Robert Garg

 

 

 

JS16

„Freestyler”, „Uprocking Beats” „Sandstorm” i „Feel The Beat” – jeśli pamiętacie te numery, to z pewnością zainteresuje was również postać Jaakko „JS16” Salovaary. Ten fiński producent to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci współczesnej sceny tanecznej, wszak to właśnie spod jego ręki wyszły najpopularniejsze produkcje Darude i Bomfunk MC’s.

16 w ksywie muzyka jest nieprzypadkowa – wiąże się bowiem z faktem, iż jego pierwszy winyl zatytułowany „Hypnosynthesis” pojawił się na rynku, kiedy Jaakko miał 16 lat. Prawdziwym sukcesem na rodzimym rynku okazał się jednak album „Stomping System” z 1998 roku, z którego pochodziły. single „Love Supreme”, „Stomp The Beat” oraz tytułowy „Stomping System”.

Salovaara ma na swoim koncie współpracę z Orkideą, Heikki L (jako Dallas Superstars), Mighty 44 i Spectro. Jest również założycielem labela 16 Inch Records.

 

 

Benno de Goeij

Marinus Bernardus de Goeij, bo tak naprawdę nazywa się nasz bohater to postać bardzo wyjątkowa. Ten urodzony w 1975 roku producent bowiem, od wielu lat pokazuje, że nie trzeba żyć w blasku fleszy, aby być prawdziwą gwiazdą. Wystarczy spojrzeć na jego dyskografię i osoby, z którymi miał przyjemność współpracować. Na tej liście znajdują się m.in. Tiesto, Armin van Buuren, Jochen Miller, Ronald van Gelderen, Artento Divini i Joop.

Początki kariery Benno sięgają 1997 roku, kiedy to po raz pierwszy spotkał Pieta Bervoetsa na jednej z imprez. Pedro & Benno, R.O.O.S., A.I.D.A., Precius People, Simplistic Mind, Two Disciples i Gualagara – to wszystko aliasy obu panów. Najpopularniejszym okazał się być jednak Rank 1, pod którym nagrywają od 1998 roku.

Ważnym etapem życia zawodowego de Goeij było rozpoczęcie współpracy z Arminem van Buurenem, z którym wyprodukował 3 albumy studyjne – „Imagine”, „Mirage” oraz „Intense”.

Ważne projekty – Kamaya Painters (z Tiesto), Gaia (z Arminem van Buurenem).

 

 

 

 

 

Autor: Elvis Strzelecki

Komentuj na forum

Tekst chroniony jest prawem autorskim. Zabrania się jego kopiowania lub jakiegokolwiek innego rozpowszechniania bez zgody autora. Jeśli jednak masz ochotę wyślij link znajomym albo zamieść go w swoim ulubionym miejscu w sieci.

4