Global Trance -
Czytaj Czytaj Imprezy Inne Nowe Wywiady

Tom Hades

Sylwetki jednego z najbardziej znanych producentów muzyki techno w Belgii nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Tom Hades, bo o nim mowa, już niebawem właściciel labela Rythm Converted odwiedzi Polskę, gdzie wspólnie z Irregular Synthem promować będą wspólną EP'kę wydaną nakładem labela Dirty Minds.

Czytaj

Zobacz wszystkie

Info
  • Ilość newsów: 5314
  • Ilość artykułów: 43
  • Ilość wywiadów: 125
  • Ilość recenzji: 1029

Dodaj nas na:

Facebook

MySpace

Twitter

Blip

Albumy

Aly & Fila - Beyond The Lights

Dodano 2017-11-21, o godzinie 10:03

Od lat zajmują ugruntowaną pozycję w ścisłej czołówce środowiska EDM i co by o nich nie sądzić, gdzieś ukradkiem wciąż depczą po piętach największym tuzom tego gatunku, takim jak chociażby Armin Van Buuren. Dość powiedzieć, że rozpoznawalność marki FSOE (Future Sound Of Egypt) zarówno jako audycji radiowej, jak i corocznych jubileuszowych tras koncertowych spod tego szyldu plasuje się myślę w TOP5, jeśli nawet nie na podium popularności wśród słuchaczy elektronicznej muzyki tanecznej.

 

To wszystko Aly & Fila zawdzięczają regularnej, ciężkiej pracy, rozlicznych występach na żywo, umiejętności zainteresowania i utrzymania odbiorców przy swoich propozycjach. Dziś, 3 lata po premierze ostatniego długogrającego krążka „The Other Shore” doczekaliśmy się kolejnego albumu, czwartego z kolei w karierze Egipcjan. „Beyond The Lights”, bo taki jest tytuł wydawnictwa, niesie ze sobą 15 kompozycji, przy których tworzeniu wzięła udział szeroka gama artystów: Ferry Corsten, Emma Hewitt, Ana Criado, czy znana chociażby z kooperacji przy wcześniejszych krążkach Sue McLaren.

Spodziewając się w ciemno ataku charakterystycznych upliftowych melodii z nad kraju faraonów, tym razem można doświadczyć pewnego zaskoczenia. Album jest bardziej stonowanym tworem, w którym Aly&Fila dzielą dyskową przestrzeń między typowymi, tętniącymi własnym życiem, klubowymi produkcjami, a lżejszym w odbiorze progowym stylem. Ten balans trzeba przyznać wychodzi im całkiem zręcznie, choć i tym razem nie udało się wyeliminować wrażenia pewnej powtarzalności i znużenia materiałem – zwłaszcza, gdy mamy po czynienia z kolejnym odsłuchem z rzędu. Na szczęście są to jednak sytuacje, które znajdują remedium w postaci kilku świetnych poprzedników/następców na trackliście. I tak idąc od początku, na start otrzymujemy bardzo klimatyczne intro „Rebirth”, gdzie główną rolę odgrywają gitarowe akordy brzmiące trochę jak połączenie balearów Rogera Shaha i Orjana Nilsena sprzed kilku lat. „UV” rozwija się stosunkowo długo, ale ze względu na chwytliwy i łatwo zapadający w pamięć motyw główny wokół którego orbituje cały utwór, brzmi bardzo solidnie. Mimo to najjaśniejsze punkty albumu to w mojej opinii zdecydowanie: „Camellia”, która tylko potwierdza, że rok 2017 to dla Ferryego Corstena pasmo nieprzerwanych sukcesów (genialna reaktywacja aliasu Gouryella i świetny album „Blueprint”), które genialnie konstruowanym klimatem rozłoży na łopatki chyba każdego słuchacza. Perfekcyjny przykład na to, że na dzisiejszej scenie forsowanie tempa nie jest jedyną drogą by stworzyć coś, co pozwala ‘odpłynąć’ w wręcz książkowy, transowy błogostan. Rewelacyjnie spisał się również ‘egipski kwintet’ – Aly&Fila, Karim Youssef, Philippe El Sissi i Omar Sheriff przy utworze „The Chronicles”, będący z kolei wulkanem mocy, istnym dostarczycielem energii w fantastycznym orientalnym klimacie oprawionym przyprawiającymi o ciarki wokalizacjami. Podium w moim prywatnym rankingu zamyka tytułowe „Beyond The Lights”, które mimo stosunkowo prostej melodii ma w sobie coś enigmatycznego, melancholijnego, a wraz ze wzniosłym breakdownem i wyrazistym basslinem tworzy ciekawy eksperyment który z pewnością wybija się przed szereg stawki.

Słowem, w większości na polu instrumentalnych propozycji „Beyond The Lights” radzi sobie naprawdę bardzo dobrze. Pozostałe produkcje, choć nieco mniej wybitne, również brzmią przyzwoicie, chociaż momentami wpadają w pułapkę powtarzalności i względnej nijakości, często spotykanej w longplayach Aly&Fila. To fragmenty, gdzie po 3-4 podobnych utworach z rzędu, w zasadzie wiadomo czego spodziewać się za chwilę i trudno odróżnić co wybrzmiewało z głośników jeszcze kilka chwil temu. W taki ‘zamknięty krąg’ można wpaść np. od „All Heaven” do „Concorde” – pojedynczo wszystkie utwory brzmią całkiem przyzwoicie jednak są na tyle zbliżone budową i stylem, że w skomasowanej dawce przy jednej sesji odsłuchowej nużą i spłycają pozytywne wrażenia z odbioru dysku. To zjawisko oczywiście nie zaburza w aż tak znaczącym stopniu percepcji albumu, aczkolwiek wiadomo nie od dziś, że apetyt rośnie w miarę jedzenie i obcując z kilkoma wyrazistymi, świetnymi wręcz numerami, szybko nabiera się ochoty na pozostanie na dłużej w danym klimacie.

Ciekawą odskocznię stanowią też utwory bez charakterystycznej dla EDM stopy; np. „You&I” czy zamykający cały dysk „In Your Memory” – rzadko kiedy słyszymy Egipcjan w takiej stylistyce, a szkoda, bo tu trzeba przyznać poradzili sobie bardzo dobrze, tworząc wzniosłe, momentami nieco patetyczne kompozycje mogące nadawać się równie dobrze jako soundtrack do jakiejś produkcji filmowej wysokich lotów.

Słowem podsumowania „Beyond The Lights” to z pewnością solidna propozycja, która powinna większości słuchaczom przypaść do gustu. Jest kilka momentów które mocniej chwytają za serce i już po pierwszym odsłuchu wybijają się ponadprzeciętną jakością, są także fragmenty mogące dość szybko nudzić. Ostatecznie jednak całość jako długogrający, 73-minutowy dysk brzmi naprawdę dobrze, zostawia po sobie pozytywne wrażenia i w zasadzie jak cała twórczość Aly&Fila od początku ich kariery – prezentuje pewien poziom, poniżej którego Egipcjanie (całe szczęście) nie schodzą. W szkolnej skali mocna czwórka wydaje się być idealną notą dla „Beyond The Lights”. 

 

Ocena: 8/10

Autor: Sebastian Zieliński

Komentuj na forum GlobalTrance

 

Tekst chroniony jest prawem autorskim. Zabrania się jego kopiowania lub jakiegokolwiek innego rozpowszechniania bez zgody autora. Jeśli jednak masz ochotę wyślij link znajomym albo zamieść go w swoim ulubionym miejscu w sieci.

4